СПОРТ ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА-КАМ`ЯНСЬКОГО В ФОТОГРАФІЯХ. № 999
2 ВЕРЕСНЯ ВИПОВНИЛОСЯ 90 РОКІВ ТРЕНЕРУ З ГРЕКО-РИМСЬКОЇ БОРОТЬБИ ЛЕВУ РУДОЛЬФОВИЧУ ЄЖЕВСЬКОМУ
Коли маленькому Льові було вісім років, його батьки переїхали жити в Дніпродзержинськ. “У мене було дуже важке дитинство. Не хочеться навіть згадувати про нього”, – сказав Лев Рудольфович (ліворуч на верхньому фото). Більш райдужні спогади у співрозмовника починаються з його перших кроків дорослого життя.
“Свою трудову діяльність я починав помічником машиніста паровоза на металургійному заводі імені Дзержинського, – згадує Л.Єжевський. – У той час багато моїх знайомих займалися боротьбою. Не оминуло це захоплення і мене. Я записався на “Дзержинку” в секцію боротьби до тренера Якова Михайловича Тимофєєва. Якось він порадив мені вступити до Київської школи тренерів. “Льова, ти повинен думати про своє майбутнє. Ти перспективний борець, але роки-то йдуть. Вивчишся на тренера і будеш передавати досвід молоді”, – сказав Тимофєєв. – І я в 1954 році поїхав до столиці. Майже у всіх абітурієнтів була семирічна освіта. Але нас всіх взяли. З нами вчилися і досвідчені спортсмени, і зелені новачки.
Лев Єжевський (середній ряд третій праворуч) з однокурсниками Київської школи тренерів.
У мене залишилася фотографія, на якій хтось із наших спільних друзів ставить “ріжки” майбутній дев’ятиразовій олімпійській чемпіонці Ларисі Латиніній (тоді ще Дирій). А в моїй групі, яку вів Карпінський, були навіть циркові борці. Через два роки я закінчив курси спеціального відділення школи тренерів, отримавши середню освіту. Уже після закінчення навчання всю нашу групу “циркових борців” завели в аудиторію і змусили писати твір. Запитуємо, навіщо це треба. Але відповідь нас ошелешила: “Ви зараховані на перший курс заочного навчання в інститут фізичної культури”.
По приїзду додому Л.Р.Єжевський (на фото ліворуч) став працювати тренером греко-римської боротьби в спортивному клубі “Дзержинка”, і паралельно заочно навчався. Через п’ять років отримав диплом вищої освіти.
Від 1972 року до виходу на пенсію у 1996 році працював керівником фізичного виховання ПТУ №22.
“Хлопчикам було дуже цікаво займатися боротьбою. Адже крім прагнення стати кращими, показати свою силу був ще один стимул. Вони могли побачити щось нове, – розповідає Лев Рудольфович. – Ми з хлопцями об’їздили майже весь Радянський Союз. Брали участь в різних змаганнях, зустрічалися з багатьма цікавими людьми. Та й до нас в місто приїжджало чимало відомих на всю країну спортсменів. у Дніпродзержинську проходили чемпіонати Центральної Ради “Авангард” і “Металург”, а також всесоюзний чемпіонат ВЦРПС з вільної боротьби”.
Лев Рудольфович Єжевський виховав чимало спортсменів високого класу. Серед його учнів особливою фігурою стоїть перший Президент Республіки Казахстан, майстер спорту з вільної боротьби Нурсултан Абішович Назарбаєв. Про те, як відбулася перша зустріч з ним, згадує тренер: “Йшло звичайне тренування. В цей час до зали зайшов хлопець. Я на нього тоді й уваги не звернув. Мало до кого прийшов. Та коли він запитав чи можна записати в секцію, я його розгледів. Невисокий, кремезний і трімається так спокійно, з гідністю. Вирішив перевірити, покликавши Миколу Літошко, щоб він “помацав” новачка. І тут дивлюся – бац! Микола летить! Схопився, зрозуміти нічого не може. Ну як же! Досвідчений боєць, а тут на тобі – на підлозі валяється. Піднявся червоний як рак, на Нурсултана кинувся … і раптом на лопатках опинився. Здорово його тоді припечатали …”. У 1960 році Н.А.Назарбаєв закінчив навчання в Дніпродзержинську і одночасно став майстром спорту України.
Вік не на заваді
Не дивлячись на свій поважний вік, Лев Рудольфович Єжевський ще бадьорий, сповнений енергії і оптимізму. І що найдивовижніше, особисто їздить за кермом свого автомобіля. У нього багато планів і проектів. Лев Рудольфович активно займається розвитком і зміцненням дружніх зв’язків між Україною та Республікою Казахстан, будучи співголовою товариства “Дружба-Достик”. Свого часу він працював доцентом в Дніпродзержинському державному технічному університеті. У співавторстві написав кілька книг. Заслужений тренер України і Казахстану є одним із засновників Кубка Президента Казахстану по боротьбі, який проходить в Астані.
Досьє
Єжевський Лев Рудольфович.
Народився 2 вересня 1930 року в місті Владивосток.
Закінчив Київський інститут фізичної культури (1961).
Почесний професор ДДТУ.
Почесний громадянин Кам`янського (2003).
Заслужений тренер України і Казахстану (2000)
Кавалер ордена “Достик” (Казахстан).
Співголова товариств “Дружба-Достик” (Україна-Казахстан).
Почесний діяч Казахстану по спорту.
Текст Віктора КУЛЕНКА.