Історія

ФОТОМАНДРІВКА КАМ’ЯНСЬКИМ-ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКИМ. 848

 

Хор педагогічного колективу Аульської СШ № 1. Початок 1980-х років. Верхнє фото.

 

Педагогічний колектив Аульської СШ № 1. 1970-і роки.

На Покрову, 14 жовтня 1847 р. побачив світ майбутній відомий український історик, археолог, етнограф, фольклорист, краєзнавець, педагог Яків Новицький. Було то у спадковій садибі матері у козацькому селі Аули Катеринославського повіту. Мати Єлизавета Петрівна, уроджена Мартиненко, походила з родини відставного майора. Батько Якова Павловича, канцелярист земського суду, мав родовий хутір Новики, пишався своїм родом і часто згадував пращурів. Прадіда Іллю Федоровича – охочекомонного полковника й наказного гетьмана, який служив Україні при чотирьох гетьманах: Брюховецькому, Многогрішному, Самойловичу, Мазепі та одержав дворянський герб. Діда Григорія – випускника Київської академії, полковника, резидента гетьмана Мазепи. Григорій Ількович був одружений із дочкою полтавського полковника Павла Герцика – рідною сестрою Ганни Орлик. Саме цього не міг простити Петро І. 1712 року Григорій Новицький разом із п’ятнадцятьма козаками був викликаний до Москви, а звідти засланий до Тобольська. Козак заснував у Сибіру хліборобство, садівництво; дослідив побут і звичаї тубільців, уклав першу в світі етнографічну монографію Півночі. 1727 року Григорій Новицький був убитий і похований на чужині.

Яків Павлович Новицький Закінчив Олександрівське повітове училище. З 1869 по 1877 рр. працював вчителем у різних школах Олександрійського повіту. Якова Новицького можна вважати новатором в педагогіці українознавства — він залучав до програми все, що становить історико-етнографічний інтерес, виховував національну свідомість школярів на основі знань місцевої історії, етнографії, археології, природи. Понад 30 років Я.П.Новицький досліджував острів Хортицю, Великий Луг, руїни всіх Запорозьких Січей, крім Олешківської і Кам’янської, здійснював тривалі походи по Катеринославщині і ретельно опрацьовував місцеві архіви; зробив статистико-економічний та історико-етнографічний опис сіл Олександрівського повіту. На Хортиці та в околицях Олександрівська (Запоріжжя) розкопав більше 100 курганів. Створив детальну карту острова Хортиці, яку використав Д.І.Яворницький у своїх працях. Він зібрав унікальну колекцію артефактів козацької доби: запорозьких ікон, люльок, картин, інших цінностей, яку згодом передав до музею О.Поля (тепер історичний музей ім.Д.І.Яворницького в Дніпрі); зафотографував майже всі церкви Олександрівського повіту, хрести та інші пам’ятки, історичні краєвиди, могили, урочища, Дніпрові скелі, пороги, вікові дуби тощо. 1913 р. в приміщенні Олександрівського земства був відкритий історичний музей, засновником якого і першим директором до 1925 р. був Я.П.Новицький (нині — Запорізький обласний історичний музей). В останні роки життя (1919–1925) Яків Павлович працював також завідуючим створеного ним архіву (тепер Державний історичний архів Запорізької обл.). Зібрав також багатий ботанічний та зоологічний матеріал, вів метеорологічні та фенологічні спостереження. Помер Яків Павлович Новицький 19 травня 1925 року.

 

Олексій Юхимович Прокопенко (19.11.1925—30.01.2009) радянський і український кінооператор, викладач, професор (1995), Заслужений діяч мистецтв УРСР (1985) народився в Аулах в родині службовця. Закінчив операторський факультет Всесоюзного державного інституту кінематографії. У 1955—1985 роках — оператор-постановник Київської кіностудії ім. О.П.Довженка. З 1966 р. викладав у Київському державному інституті театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого. Його сестра Любов Кирилівна Молибога (Прокопенко) працювала вчителькою в Аульських школах.

 

 

В Аулівській об’єднаній територіальній громаді 25-26 травня 2018 року відбувся патріотичний фестиваль “Сяйво-фест”. В ньому прийняли участь колективи різних спортивних напрямків, гурти та зірки естради, танцювальні та вокальні колективи, громадські діячі, об’єднані територіальні громади Дніпропетровської області та інших областей України.

Текст Віктора КУЛЕНКА.