Історія

ФОТОМАНДРІВКА КАМ’ЯНСЬКИМ-ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКИМ І ЙОГО ОКОЛИЦЯМИ. 1430

 

У 1881 році розпочалося будівництво залізничної вітки Катеринослав – Казанка (тепер Долинська). Тоді ж була побудована і станція Божедарівка, яка з плином часу заселялася простими людьми і село, яке утворилося навколо станції стало називатися Божедарівкою. Однак поселення Божедарівка, можливо, існувало до того. За переказами, 1861 року сюди прибув гонець, який привіз грамоту про скасування кріпацького права й сповістив кріпаків про волю. Селяни казали між собою, що ця грамота для них — божий дар. З того часу поселення стали називати Божедарівкою. Існує і інша версія. За переказами старожилів станцію назвали так,бо простий люд, який будував залізничну колію, був із села Весела Божедарівка, що 5 км від сьогоднішньої станції. Але Веселою Божедарівкою вже не схотіли називати, бо багато люду полягло кістьми при цьому будівництві. 1939 року селище назвали ім’ям радянського воєначальника Миколи Щорса.  На знімку: залізнична станція Божедарівка. 1901 рік. Верхнє і всі інші фото із музею історії Щорської школи, які в соцмережі виклав Володимир Лаврентійович.

 

У місцевому клубі часто влаштовувалися спектаклі та концерти. З 1924 року тут почали демонструвати перші німі кінофільми. На фото 1960-х років сільська моодь біля клубу. На афіші бачимо, що тоді демонструвався фільм “Богатир”.

 

Значний вплив на економічний розвиток Божедарівки мало створення у січні 1934 року машинно-тракторної станції. МТС допомагала 26 навколишнім колгоспам обробляти поля. У 1950 році в МТС працювало 128 трактористів, 42 комбайнери і 220 інших робітників. Успішно оволодівали технікою жінки, вони становили четверту частину всіх працівників машинно-тракторної станції. На фото 1950-х років вхід в Щорсьу МТС.

 

Виставка сільськогосподарської продукції колгоспу “Більшовик”.

 

“Дошка пошани — агітаційно-пропагандистський винахід радянської цивілізації, що являв собою стенд з іменами і світлинами передовиків виробництва, який, зазвичай, розташовували біля прохідної або у вестибюлі підприємства” (Вікіпедія). Часто використовувалися як місце для фотографування. На фото 1950-х років молодь Щорська біля Дошки пошани.

Текст Віктора КУЛЕНКА.