Історія

РАДЯНСЬКА БРЕХНЯ ПРО МЕДИЦИНУ І ОХОРОНУ ПРАЦІ НА ДНІПРОВСЬКОМУ ЗАВОДІ В XIX СТОЛІТТІ

 

Охорону праці на Дніпровському заводі в дореволюційний період несамовито і часто безпідставно таврували в епоху СРСР. І це зовсім не нападки радянських політиків і журналістів в 20-30-х роках XX століття. Ще в 1989-му, фактично на кінець століття, деякі відомі журналісти Дніпродзержинська щосили лаяли “безсовісних” власників дореволюційного заводу за їх байдуже ставлення до робітників. Ці автори стверджували навіть, що лікарня при Дніпровському заводі з’явилася лише в 1894 р, тобто, через 5 років після його пуску, і дана інформація частково поширилася і прижилася, не дивлячись на відсутність в ній будь-якої логіки. Проте, історичні документи свідчать про зовсім іншому стані речей. Насправді лікарня при Дніпровському заводі була побудована і відкрита в 1889 році, тобто одночасно з пуском підприємства. Наприклад, в наявній в музеї комбінату книзі “Опис Дніпровського заводу”, виданої в 1908 році, ми знаходимо статистичні дані прийому хворих в заводській лікарні. Ці дані починаються саме з 1889 р (!), Що можна побачити на прикладеної фотографії. Також у зазначеній книзі наводиться і довгий опис самої лікарні, яке свідчить про її професійну оснащеність:

“…Участок, занимаемый различными отделениями больницы и принадлежащим ей садом и двором, достигает 12.570 тыс. квадратных метров. Новая кирпичная пристройка главного здания включает операционный зал, две перевязочных и отделение для стерилизаторов. Здание имеет вентиляцию и паровое отопление. Полы из искусственных базальтовых плиток. Умывальники с тёплой и холодной водой с педалями для открытия кранов. Столы, стерилизаторы и прочие приспособления соответствуют новейшим требованиям. Все отделения больницы освещены электричеством. Лечение бесплатное. Приём больных в амбулатории производится ежедневно, за исключением заводских праздников. Содержание больницы обходится заводу в 60 тыс. рублей…”.

 

 

На фото – заводська лікарня кінця XIX сторіччя; статистика прийому в ній хворих; пологовий притулок, побудований заводом – зараз ця будівля входить в комплекс першої міської (психіатричної) лікарні.

Джерело https://www.facebook.com/МУЗЕЙ-ДМК-2028459340510638/?modal=admin_todo_tour&notif_id=1541530532250661&notif_t=page_invite