Перейти до вмісту
В читальному залі Кам`янської центральної бібліотеки ім. Т.Г.Шевченка 31 жовтня пройшла презентація книги “Садиби та долі: дворянські гнізда Придніпров’я”
Над науково-популярним виданням в тандемі працювали автори книги – член Національної спілки журналістів України Микола Петрович Чабан і відомий в нашому місті меценат, колекціонер старовини і краєзнавець Олег Миколайович Мороз.
Дворянські маєтки свого часу в сільській глибинці були осередками культури і освіти. Практично всі власники садиб мали в своїх будинках бібліотеки, музичні інструменти, непогані колекції картин. Та й самі будівлі відрізнялися архітектурними шедеврами тієї епохи. З-за кордону привозили дивовижні для даної місцевості дерева і чагарники, висаджуючи їх на територіях прилеглих до садиб. До сих пір в деяких селах Дніпропетровщини ще можна побачити залишки колись шикарних парків або масиви зелених насаджень. На превеликий жаль, під час Жовтневої революції 1917 року майно садиб підлягло розграбуванню. А самі будівлі використовувалися в різних цілях, починаючи від складських приміщень і закінчуючи місцем утримання худоби. Та й зараз практично ніхто не відновлює, що не реставрує то, що ще залишилося.
“На жаль, від більшості садиб не залишилося нічого, крім фундаментів. В деяких господарів тодішніх маєтків були величезні бібліотеки, які налічували понад 25 тисяч екземплярів книжок. Все було розграбовано, знищено. Зате в домашніх архівах їхніх нащадків збереглися фотографії, документи, листи. Що дуже допомогло нам сформувати цю книгу”, – розповів Микола Чабан.
Співавтори знайомі вже більше двох десятків років. “Я знаю Миколу Петровича з кінця 90-х років. Коли виникла ідея написання цієї книги, я із задоволенням підключився до цієї теми, – говорить Олег Мороз. – Ми їздили по території Дніпропетровської області, багато фотографували, робили інтерв’ю з старожилами. Багатьох співрозмовників вже давно немає в живих, а інтерв’ю з ним залишилися на папері. Власники дворянських маєтків свого часу запрошували до себе з-за кордону гувернанток, різних фахівців-ремісників. а ті, їдучи додому в Німеччину, Францію, Канаду, Англію забирали з собою фотографії, які збереглися досі. Було зроблено колосальний труд, розшукуючи власників таких знімків, багато з яких опубліковані в книзі. Зараз готуємо друге видання, тому що матеріал постійно накопичується, відкриваються нові сторінки давно зниклої епохи. У нас під боком знаходиться село Єлизаветівка. Дуже цікава історія соратника Пушкіна і Грибоєдова, який жив в цьому селі. Про це і багато інших таємниць нашого краю буде надруковано в новому виданні. Але так як процес вивчення, формування та підготовки матеріалів для публікації тривалий, то чергову книгу ми побачимо років через два”.
Книга “Садиби та долі: дворянські гнізда Придніпров’я” складається з 15 розділів. У кожному описана історія дворянських маєтків і їх відомих на Придніпров’ї родів – Синельникових, Воронцових-Дашкових, Урусових, Милорадовичів, Хреннікових, Малам та інших. Фоліант на 367 сторінок рясніє фотографіями і документами. Книга видана тиражем в 200 екземплярів. Ознайомитися з нею можна буде в основному в бібліотеці ім. Т.Г.Шевченка.
Вам також може сподобатись